Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear FNYBUPB20ALS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 1.25 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion resistant, Less seals. Use with 1.25 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB20ALS
$160.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 101.60 mm (4.000 in) |
|---|---|
| A2 | 76.20 mm (3.000 in) |
| B | 92.20 mm (3.630 in) |
| d | 31.75 mm (1.250 in) |
| E1 | 88.90 mm (3.500 in) |
| E2 | 50.80 mm (2.000 in) |
| F | 63.50 mm (2.500 in) |
| F1 | 11.18 mm (0.440 in) |
| G | 38.10 mm (1.500 in) |
| G1 | 30.48 mm (1.200 in) |
| H | 38.10 mm (1.500 in) |
| H1 | 71.37 mm (2.810 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| Static Load Rating | 22,685.930 N / 5100 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Bridgeport 1067 1 1/2" 1/2" reducing washer
| Brand | Bridgeport |
| Model | 1067 |
$1.56
Each
Free shipping
Remke PC03A032811E Pico-Link Plug Assembly PVC Female 3 Pole 32.8ft 24 AWG
| Brand | Remke |
| Model | PC03A032811E |
$62.37
Each
Free shipping
Bridgeport 8400SP 3/8" SNAP-IN AC/MC connector
| Brand | Bridgeport |
| Model | 8400SP |
Call for pricing
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$72.27
Each
Free shipping
Bridgeport 1086 3" 1 1/2" reducing washer
| Brand | Bridgeport |
| Model | 1086 |
$4.06
Each
Free shipping
$122.52
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more