Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson FNYBUPB20LS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 1.25 in bore, Closed, Not Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Use with 1.25 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB20LS
$160.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| Weight | 2.268 kg / 5 lbs |
| Nominal Diameter | 31.750 mm / 1.25 in |
| Length | 92.202 mm / 3.63 in |
| Height | 71.374 mm / 2.81 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 22,685.930 N / 5100 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
$27.67
Each
Free shipping
Marathon E603B 213TTTCD6501 is a 7.5 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 213T frame and Totally Enclosed Non-Ventilated enclosure. It operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This TENV design is suited for applications requiring a sealed motor without external fan cooling.
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 213TTTCD6501 |
$1,621.99
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
U.S. Tsubaki C2040LK1RL is a C2040 Lambda K-1 roller link for double-pitch roller chain. This link features Lambda lube-free construction for reduced maintenance in conveyor and power transmission applications. The K-1 attachment provides a bent tab for conveying attachments.
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2040LK1RL |
$9.90
Each
Free shipping
Thomson Linear HD12B026-0550LLX2EES Electrak HD linear actuator, 12 Vdc, 2600 N (585 lbf) force, 550 mm stroke, low-level signal motor switching with end-of-stroke indication output and EXX control, 1500 mm cable, flying leads, adapter at 0° (Standard), 32 mm/s travel rate full load.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | HD12B026-0550LLX2EES |
$1,186.70
Each
Free Shipping orders over $100
$1,811.57
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more