We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPB24A FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 1.5 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, Integral Wiper both ends. Use with 1.5 in Diameter Class L Shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB24A
$220.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 120.65 mm (4.750 in) |
|---|---|
| A2 | 88.90 mm (3.500 in) |
| B | 101.60 mm (4.000 in) |
| d | 38.10 mm (1.500 in) |
| E1 | 104.78 mm (4.125 in) |
| E2 | 63.50 mm (2.500 in) |
| F1 | 12.70 mm (0.500 in) |
| G1 | 28.70 mm (1.130 in) |
| H1 | 82.55 mm (3.250 in) |
| N | 7.11 mm (0.280 in) |
| Static Load Rating | 31,137.551 N / 7000 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P25F3D |
| Brand | Drillco |
| Model | 714A148D |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511P25F1N |
| Brand | Wiegmann |
| Model | WA60P24F1 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more