We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPBO08ALLS FluoroNyliner Bushing Bearing, pillow block, 0.5 in bore, open, self-aligning, compensated I.D., corrosion resistant, less seals. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBUPBO08ALLS
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$73.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| Dimension | |
|---|---|
| A | 50.80 mm (2.000 in) |
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A2 | 35.05 mm (1.380 in) |
| B | 38.10 mm (1.500 in) |
| d | 12.70 mm (0.500 in) |
| E | 7.95 mm (0.313 in) |
| E1 | 42.88 mm (1.688 in) |
| E2 | 25.40 mm (1.000 in) |
| F1 | 6.35 mm (0.250 in) |
| G | 17.53 mm (0.690 in) |
| G1 | 21.34 mm (0.840 in) |
| H | 17.45 mm (0.687 in) |
| H1 | 28.70 mm (1.130 in) |
| N | 4.06 mm (0.160 in) |
| Performance | |
|---|---|
| Static Load Rating | 4, 314.775 N / 970 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 343513 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more