We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPBO10A FluoroNyliner Bushing Bearing, 0.625 in shaft diameter, Open type, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion resistant, Integral wiper both ends. Use with 0.625 in Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBUPBO10A
$98.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 63.50 mm (2.500 in) |
|---|---|
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A2 | 44.45 mm (1.750 in) |
| B | 44.45 mm (1.750 in) |
| d | 15.88 mm (0.625 in) |
| E | 9.53 mm (0.375 in) |
| E1 | 53.98 mm (2.125 in) |
| E2 | 28.58 mm (1.125 in) |
| F1 | 7.11 mm (0.280 in) |
| G1 | 17.27 mm (0.680 in) |
| H1 | 36.58 mm (1.440 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| Static Load Rating | 6, 449.921 N / 1450 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | FNYBUTWN08A |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511H45E0ZG1 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | N412363612SSAC |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more