We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPBO12 FluoroNyliner Bushing Bearing, 0.75 in bore, Open type, Not Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, with Integral Wiper both ends. Designed for use with 0.75 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBUPBO12
$105.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 69.85 mm (2.750 in) |
|---|---|
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A2 | 47.75 mm (1.880 in) |
| B | 47.75 mm (1.880 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| E | 11.18 mm (0.440 in) |
| E1 | 60.33 mm (2.375 in) |
| E2 | 31.75 mm (1.250 in) |
| F1 | 7.87 mm (0.310 in) |
| G1 | 18.29 mm (0.720 in) |
| H1 | 39.62 mm (1.560 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| Static Load Rating | 8,451.621 N / 1900 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Omron |
| Model | 3G3AX-MX2-MRT-E |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | E50DR19 |
| Brand | Bevel Tools |
| Model | 11039 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 343502 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | FU |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more