Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPBO16LLS FluoroNyliner Bushing Bearing, 1 in bore, Open, Not Self-aligning, Compensated I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Use with 1 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBUPBO16LLS
$129.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Open Pillow blocks are for use with CONTINUOUS supported shafting
- For use with L class Carbon steel or Stainless Steel Shafting
- Fluoronyliner Bushing included, factory installed, in each Pillow Block
- Open bearings operating in tension should be derated by 70%. Open bearings operating in shear should be derated by 40%
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Open |
| Corrosion Resistant Option | Corrosion Resistant |
| Material | Aluminum; TEP 950 |
| PV Value | 10000 lb/in² ft/min |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 550 °F |
| UPC Number | 662486201588 |
| Use with shafting Class | Class L |
| 1.2 lb | |
| Wipers, Seals | Less Seals |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 1 in |
| [A] | 3.25 in |
| [A2] | 2.38 in |
| [Alpha] | 30 ° |
| [B] | 2.63 in |
| [E] | 0.56 in |
| [E1] | 2.875 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 1.75 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F1] | 0.38 in |
| [G] | 1.2 in |
| [G1] | 0.86 in |
| [G2] Access for Lubrication | 1/4-28 |
| [H] | 1.187 in |
| [H] Tolerance | ± 0.003 in |
| [H1] | 2 in |
| [N] | 0.22 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Static | 3500 lbf |
64122X Te-Co
| Brand | Te-Co |
| Model | 64122X |
$8.27
Each
Free shipping
Telemecanique GV2APN02
| Brand | Telemecanique |
| Model | GV2APN02 |
Call for pricing
$66.67
Each
Free shipping