We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUPBO16LS FluoroNyliner Bushing Bearing, 1 in shaft diameter, Open type, Precision I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Not self-aligning. Use with 1 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL FNYBUPBO16LS
$129.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Open |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L SS316 |
| 0.544 kg / 1.2 lbs | |
| Nominal Diameter | 25.400 mm / 1 in |
| Length | 66.802 mm / 2.63 in |
| Height | 50.800 mm / 2 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Static Load Rating | 15, 568.776 N / 3500 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cle-Force |
| Model | C68114 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | LA1LC031 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68017 |
| Brand | Schunk |
| Model | 1447942 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89076 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more