We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson OPN162536 Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 1 in bore, open type, not self-aligning, adjustable, A grade. Designed for use with 1 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL OPN162536
$106.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Open |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | L |
| Nominal Diameter | 25.400 mm / 1 in |
| Outer Diameter | 39.688 mm / 1.5625 in |
| Length | 57.150 mm / 2.25 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 1, 067.573 N / 240 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | RAB Lighting |
| Model | WPLED52W/480 |
| Brand | |
| Model | 96900739 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | XSAA08511 |
| Brand | Drillco |
| Model | 430E116 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | D08B19 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68780 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more