Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear OPN162536-NB Precision Steel Ball Bushing Bearing, 1 in bore, Open type, Not Self-aligning, Adjustable, Nylon Balls, A Grade. Designed for use with 1 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL OPN162536-NB
$234.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
| a | 60.00 ° (60.000 °) |
|---|---|
| C | 57.15 mm (2.250 in) |
| C1 | 44.68 mm (1.759 in) |
| C2 | 1.73 mm (0.068 in) |
| d | 25.40 mm (1.000 in) |
| D | 39.69 mm (1.563 in) |
| E | 14.22 mm (0.560 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 106.757 N / 24 lbf |
|---|
RAB VXLED13-3/4 LED Vaporproof Fixture delivers 13 watts and 729 lumens at 48 LPW efficacy. The 5000K cool color temperature provides bright, clear illumination. Rated for 100,000-hour L70 lifespan and backed by a 5-year warranty. Natural finish. Suitable for damp or wet locations.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VXLED13-3/4 |
$224.32
Each
Free Shipping orders over $100
$24.12
Each
Free shipping
SilverThin Bearing SF160AR0 THIN SECTION - OPEN BEARING TYPE A - ANGULAR CONTACT
| Brand | Silverthin |
| Model | SF160AR0 |
$1,266.18
Each
Free Shipping orders over $100
Cutler Hammer GHB2020 TYPE GHB BREAKER 2P 20A 277/480VAC MAX 125/250VDC MAX 14KAIC
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | GHB2020 |
Call for pricing
$193.43
Each
Free Shipping orders over $100
$170.50
Each
Free Shipping orders over $100
Telemecanique LU9R03
| Brand | Telemecanique |
| Model | LU9R03 |
Call for pricing
$125.78
Each
Free Shipping orders over $100