Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear OPN162536-OH Precision Steel Ball Bushing Bearing, 1 in bore, Open type, Not Self-aligning, Adjustable, with Oil Hole, A Grade. Designed for use with 1 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL OPN162536-OH
$147.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as.001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Open |
| Grade | A Grade |
| Material | Steel |
| Number of Ball Circuits | 4 |
| Oil Hole | Oil Hole |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Temperature Max | 500 °F |
| UPC Number | 662486242741 |
| Use with shafting Class | Class L |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 1 in |
| [Alpha] | 60 ° |
| [C] Length Along Axis | 2.235 / 2.250 in |
| [C1] | 1.741 / 1.759 in |
| [C2] Min | 0.068 in |
| [D] Recommended Housing Bore | 1.5615 / 1.5635 in |
| [D], Nominal | 1.5625 in |
| [E] | 0.56 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 240 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$194.75
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Force C68711 1-5/64 1681 HS BLK 1/2IN 3FLTS SHK S&D DR
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68711 |
$38.39
Each
Free shipping
$62.41
Each
Free shipping
Whitney Tool 25186 Keyseat Milling Cutter, Style 110, 3/4" Cut Diameter, 1/16" Cut Width, M-42, w/ TiN Coating
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 25186 |
$65.83
Each
Free shipping
$41.14
Each
Free shipping
$232.28
Each
Free Shipping orders over $100
Bondhus 26550 1.5mm Stubby Ball End L-Wrench Bulk
| Brand | Bondhus |
| Model | 26550 |
$1.40
Each
Free shipping
$63.14
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more