We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PBO16OPNSS Linear Bearing, Ball Bushing, Pillow Block, Precision Steel, 1 in, Open, Self-aligning, Adjustable, Stainless Steel, Integral Seals both ends. Use with 1 in Diameter Class L Shaft in continuously supported applications.
MODEL PBO16OPNSS
$471.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Open |
| Corrosion Resistant Option | Stainless Steel (up to and including 1") |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 85 °C / 185 °F |
| Use with shafting class | L |
| Nominal Diameter | 25.400 mm / 1 in |
| Length | 73.152 mm / 2.88 in |
| Height | 60.452 mm / 2.38 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 747.301 N / 168 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Kipp |
| Model | K0123.0AE27 |
| Brand | Berkeley |
| Model | MGP10E3-02 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VX200DGW-3/4 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more