We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SPB10OPN Linear Bearing, Ball Bushing, Pillow Block, Super, 0.625 in, Open, Self-aligning, Adjustable; Use with 0.625 in Diameter Class L Shaft in continuously supported applications Self-aligning, Adjustable; Use with 0.625 in Diameter Class L Shaft in continuously supported applications
MODEL SPB10OPN
$145.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| A | 63.50 mm (2.500 in) |
|---|---|
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A1 | 22.35 mm (0.880 in) |
| A2 | 23.88 mm (0.940 in) |
| B | 44.45 mm (1.750 in) |
| d | 15.88 mm (0.625 in) |
| E | 9.40 mm (0.370 in) |
| E1 | 53.98 mm (2.125 in) |
| E2 | 28.58 mm (1.125 in) |
| F1 | 7.11 mm (0.280 in) |
| G | 13.97 mm (0.550 in) |
| G1 | 24.13 mm (0.950 in) |
| G2 | 1/4-28 |
| H | 22.23 mm (0.875 in) |
| H1 | 36.58 mm (1.440 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| N | #8 |
| Load Capacity, Dynamic | 1,423.431 N / 320 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89107 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more