Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson SPB4ADJ-BG Super Ball Bushing Pillow Block Linear Bearing, 0.25 in bore, Closed, Self-aligning, Adjustable, Ball Groove. Use with 0.25 in diameter Class G shaft in end supported applications.
MODEL SPB4ADJ-BG
$120.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with Class G shafting
- Ball Bushing Bearings are included and factory installed in each Pillow Block
- Super Ball Bushing bearing pillow blocks are provided with integral, double acting seals unless otherwise specified
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Material | Aluminum; Plastic; Rubber |
| Number of Ball Circuits | 4 |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 185 °F |
| UPC Number | 662486259107 |
| Use with shafting Class | Class G |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.25 in |
| [A] | 1.63 in |
| [A2] | 1 in |
| [B] | 1.19 in |
| [E1] | 1.313 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 0.75 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F] | 0.75 in |
| [F1] | 0.19 in |
| [G] | 0.6 in |
| [G1] | 0.41 in |
| [H] | 0.437 in |
| [H1] | 0.81 in |
| [N] | 0.16 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 60 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$607.11
Each
Free Shipping orders over $100
Telemecanique LR2D1303
| Brand | Telemecanique |
| Model | LR2D1303 |
Call for pricing
$674.32
Each
Free Shipping orders over $100
$94.75
Each
Free shipping
$674.32
Each
Free Shipping orders over $100
$122.59
Each
Free Shipping orders over $100
$457.46
Each
Free Shipping orders over $100
$76.49
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more