We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson SPB4-BG Super Ball Bushing Pillow Block, 0.25 in bore, Closed, Self-aligning, Ball Groove. Use with 0.25 in diameter Class G shaft in end supported applications.
MODEL SPB4-BG
$108.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Closed Pillow blocks are for use with END supported shafting.
- For use with Class G shafting
- Ball Bushing Bearings are included and factory installed in each Pillow Block
- Super Ball Bushing bearing pillow blocks are provided with integral, double acting seals unless otherwise specified
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Material | Aluminum; Plastic; Rubber |
| Number of Ball Circuits | 4 |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 185 °F |
| UPC Number | 662486102205 |
| Use with shafting Class | Class G |
| Weight | 0.1 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 0.25 in |
| [A] | 1.63 in |
| [A2] | 1 in |
| [B] | 1.19 in |
| [E1] | 1.313 in |
| [E1] Tolerance | ± 0.010 in |
| [E2] | 0.75 in |
| [E2] Tolerance | ± 0.010 in |
| [F] | 0.75 in |
| [F1] | 0.19 in |
| [G] | 0.6 in |
| [G1] | 0.41 in |
| [G2] Access for Lubrication | 1/4-28 |
| [H] | 0.437 in |
| [H1] | 0.81 in |
| [N] | 0.16 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 60 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 329065 |
| Brand | Berkeley |
| Model | B74407 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 301197 |
| Brand | Vikan |
| Model | 77133 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 330188 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BK70 1.7/16 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69167 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more