We never sell your data to third parties
Thomson SUPER12OPN-CR Super Ball Bushing Bearing, 0.75 in bore, Open type, Self-aligning, Adjustable, Corrosion resistant. Use with 0.75 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL SUPER12OPN-CR
$124.82 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
Dimension
| C | 47.63 mm (1.875 in) |
|---|---|
| C2 | 1.42 mm (0.056 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| D | 31.75 mm (1.250 in) |
| E | 10.92 mm (0.430 in) |
| F | 3.56 mm (0.140 in) |
| G | 3.30 mm (0.130 in) |
Performance
| Load Capacity, Dynamic | 1,463.465 N / 329 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-452782 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-349004 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more