Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson SUPER20OPN-NB Super Ball Bushing Bearing, Super series, 1.25 in bore, Open type, Self-aligning, Adjustable, Nylon Balls. Use with 1.25 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL SUPER20OPN-NB
$258.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
|---|---|
| C | 66.68 mm (2.625 in) |
| C1 | 50.90 mm (2.004 in) |
| C2 | 1.73 mm (0.068 in) |
| d | 31.75 mm (1.250 in) |
| D | 50.80 mm (2.000 in) |
| E | 15.75 mm (0.620 in) |
| F | 5.08 mm (0.200 in) |
| G | 4.83 mm (0.190 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 520.442 N / 117 lbf |
|---|
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Not available
$1,293.20
Each
Free Shipping orders over $100
Dongan ES-13330.406 7.5KVA 190/200/208/220X380/400/416/440-120 /240 TRANSFORMER
| Brand | Dongan |
| Model | ES-13330.406 |
$3,804.32
Each
Rexnord 10499605 212B-2 10 FT
| Brand | Rexnord |
| Model | 10499605 |
$28.13
Per Foot
Free shipping
KIPP K0752.30827X15 ADJUSTABLE HANDLE SIZE:3 M08X15 STEEL RED RAL3003 POWDER COATED COMP:STEEL BLACK OXIDIZED
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0752.30827X15 |
$25.56
Each
Free shipping
$484.11
Each
Free Shipping orders over $100
Gates 93892190 2/5VX1900 Super HC Molded Notch PowerBand Belts
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2/5VX1900 |
$394.08
Each
Free Shipping orders over $100
$2,078.92
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more