MAM12OPN
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear MAM12OPN Linear Bearing, Ball Bushing only, MultiTrac series, 12 mm bore, Open type, Not Self-aligning, Adjustable. Use with 12 mm diameter shaft in continuously supported applications.
MODEL MAM12OPN
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Specifications
SpecificationValue
Adjustable/Not AdjustableNot Adjustable
Closed/OpenOpen
Roll PackNo Roll Pack
Food Grade RatedNot Food Grade
Self AlignmentSelf-aligning
Single/TwinSingle
Temperature Max85 °C / 185 °F
Use with shafting classMM
Nominal Diameter12 mm / 0.472 in
Outer Diameter22 mm / 0.866 in
Length32 mm / 1.260 in