We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SM30 linear bearing seal, external accessory, 30 mm, closed type. Designed for use with Thomson linear bearings to provide contamination protection in linear motion applications.
MODEL SM30
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$39.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- For use with Thomson Ball Bushing Bearings.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Material | Steel; Rubber |
| UPC Number | 662486903499 |
| 0.05 kg |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 30 mm |
| [OD] Outside Diameter | 47 mm |
| [T] | 5 mm |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Vikan |
| Model | 56933 |
| Brand | SealMaster |
| Model | AR-2-215C |
| Brand | Vikan |
| Model | 70422 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 174561 |
| Brand | Brewer |
| Model | IS166 |
| Brand | Telemecanique |
| Model | CA2DN22B6 |
| Brand | Remke |
| Model | RSSS-629-E |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 356704 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more