We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SM30ADJ Linear Bearing, Seal, External, Accessory, 30 mm, Closed, Adjustable. This external seal accessory is designed for use with 30 mm closed linear bearings, providing adjustable sealing to protect against contaminants in linear motion applications.
MODEL SM30ADJ
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$41.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- For use with Thomson Ball Bushing® Bearings.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Material | Steel; Rubber |
| UPC Number | 662486933410 |
| Weight | 0.05 kg |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 30 mm |
| [OD] Outside Diameter | 47 mm |
| [T] | 5 mm |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more