We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson 411H15C0D 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, High Precision grade, C (Narrow) style, Clearance preload. Constructed from steel alloy with hard chrome plating for durability in factory automation and linear motion applications.
MODEL 411H15C0D
$206.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
51 Nm (38 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
44 Nm (32 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
44 Nm (32 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
7, 380 N (1, 659 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
65 Nm (48 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
56 Nm (41 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
56 Nm (41 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
9, 300 N (2, 091 lbf)
[A]
24.0 mm
[B2]
9.5 mm
[B]
34.0 mm
[G]
4.8 mm
[J]
20.7 mm
[L1]
26.0 mm
[L3]
40.2 mm
[L]
58.6 mm
[LN]
5.0 mm
[M1]
5.5 mm
[N]
26.0 mm
[S1]
M4
Accuracy Class
High
Ball/Roller
Ball
Carriage
C - Narrow
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Material
Hard Chrome Plated Steel Alloy
Maximum Acceleration
50 m/s (164 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Clearance
Size
15
Static [Mx] Roll Moment
135 Nm (100 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
118 Nm (87 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
118 Nm (87 lbfft)
Static Load Rating
19, 600 N (4, 406 lbf)
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
0.170 kg (0.375 lbs)
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 34.0 mm |
| [B2] | 9.5 mm |
| [G] | 4.8 mm |
| [J] | 20.7 mm |
| [L] | 58.6 mm |
| [L1] | 26.0 mm |
| [L3] | 40.2 mm |
| [LN] | 5.0 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 26.0 mm |
| [S1] | M4 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 51 N·m (38 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 7,380 N (1,659 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 65 N·m (48 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 9,300 N (2,091 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 135 N·m (100 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19,600 N (4,406 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more