We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411H15C1 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, High Precision grade, Narrow (C) style, approximately 0.03 C preload, steel alloy construction.
MODEL 411H15C1
$127.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 24.0 mm |
| [B] | 34.0 mm |
| [B2] | 9.5 mm |
| [G] | 4.8 mm |
| [J] | 20.7 mm |
| [L] | 58.6 mm |
| [L1] | 26.0 mm |
| [L3] | 40.2 mm |
| [LN] | 5.0 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 26.0 mm |
| [S1] | M4 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 51 N·m (38 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 7, 380 N (1, 659 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 65 N·m (48 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 9, 300 N (2, 091 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 135 N·m (100 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19, 600 N (4, 406 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | RSL1250 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | SPB5300 |
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 41015 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more