411H15E0
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411H15E0 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, High Precision grade, Wide (E) style, Clearance preload, steel alloy construction.
MODEL 411H15E0
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
Dimension
[A]28.0 mm
[B]34.0 mm
[B2]9.5 mm
[G]6.0 mm
[J]24.7 mm
[L]58.6 mm
[L1]26.0 mm
[L3]40.2 mm
[LN]5.0 mm
[M1]9.5 mm
[N]26.0 mm
[S1]M4
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment51 N·m (38 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment51 N·m (38 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment44 N·m (32 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating7,380 N (1,659 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment65 N·m (48 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment65 N·m (48 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment56 N·m (41 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating9,300 N (2,091 lbf)
Maximum Acceleration50 m/s² (164 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment135 N·m (100 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment118 N·m (87 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment118 N·m (87 lbf·ft)
Static Load Rating19,600 N (4,406 lbf)
SKU: 1823840
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Read more
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
12 volt motor
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Recently Viewed
#6108458
Free shipping
#6108777
Free shipping
Reviews
Bearing purchase
President
12 volt motor
5.8 inch actuator