Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson 411H15G1 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, High Precision grade, Extra Wide (G) style, approximately 0.03 C preload, steel alloy construction.
MODEL 411H15G1
$111.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 34.0 mm |
| [B2] | 9.5 mm |
| [G] | 4.8 mm |
| [J] | 20.7 mm |
| [L] | 40.6 mm |
| [L3] | 22.2 mm |
| [LN] | 5.0 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 26.0 mm |
| [S1] | M4 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 25 N·m (18 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 12 N·m (9 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 12 N·m (9 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 3,650 N (821 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 32 N·m (24 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 16 N·m (12 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 16 N·m (12 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 4,600 N (1,034 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 68 N·m (50 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 32 N·m (24 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 32 N·m (24 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 9,800 N (2,203 lbf) |
Cle-Force C69171 7/8-9NC 1690 HSTAPER HAND TAP
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69171 |
$29.16
Each
Free shipping
DRILLCO 160A1406B 5/8x6 Masonry Drills Carbide Tip Black & Gold Straight Shank
| Brand | Drillco |
| Model | 160A1406B |
$7.21
Each
Free shipping
Remke 7303-015R Wide Range Strain Relief Grip insulated 2" NPT cable range 1.50 - 1.70
| Brand | Remke |
| Model | 7303-015R |
$104.57
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Force C68929 #34 1630 HS black oxyde 6IN A/C EXT. drill
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68929 |
$2.23
Each
Free shipping
Remke RPG-13108 Cord Grip with PG Thread alum PG13.5 cable range .438 - .500
| Brand | Remke |
| Model | RPG-13108 |
$10.49
Each
Free shipping
$44.48
Each
Free shipping
Vikan 56035 Shovel Sieve Ergonomic 52" PP White
| Brand | Vikan |
| Model | 56035 |
$90.10
Each
Free shipping
$32.03
Each
Free shipping