We never sell your data to third parties
Thomson 411N15B0D 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, Normal grade, B (Standard Long) style, Clearance preload. Steel alloy carriage with hard chrome plating for corrosion resistance.
MODEL 411N15B0D
$220.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
61 Nm (45 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
63 Nm (46 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
63 Nm (46 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
8, 968 N (2, 016 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
78 Nm (58 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
80 Nm (59 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
80 Nm (59 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
11, 300 N (2, 540 lbf)
[A]
24.0 mm
[B2]
16.0 mm
[B]
47.0 mm
[F]
4.4 mm
[G]
8.0 mm
[J]
20.7 mm
[L1]
30.0 mm
[L3]
47.7 mm
[L]
66.1 mm
[LN]
5.0 mm
[M1]
5.5 mm
[N]
38.0 mm
[S1]
M5
Accuracy Class
Normal
Ball/Roller
Ball
Carriage
B - Standard Long
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Install Manual Link
https://www.thomsonlinear.com/downloads/Profile_Rail_Linear_Guides_Installation_Manual_mnen.pdf
Material
Hard Chrome Plated Steel Alloy
Maximum Acceleration
50 m/s (164 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Clearance
Size
15
Static [Mx] Roll Moment
164 Nm (121 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
169 Nm (125 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
169 Nm (125 lbfft)
Static Load Rating
23, 700 N (5, 328 lbf)
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
0.230 kg (0.507 lbs)
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 47.0 mm |
| [B2] | 16.0 mm |
| [F] | 4.4 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [J] | 20.7 mm |
| [L] | 66.1 mm |
| [L1] | 30.0 mm |
| [L3] | 47.7 mm |
| [LN] | 5.0 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 38.0 mm |
| [S1] | M5 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 61 N·m (45 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 63 N·m (46 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 63 N·m (46 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 8,968 N (2,016 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 78 N·m (58 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 80 N·m (59 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 80 N·m (59 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 11,300 N (2,540 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 164 N·m (121 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 23,700 N (5,328 lbf) |
| Brand | Generac |
| Model | 371181 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 58-33-292/13 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | WA723636FSSS |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 512P45B1D |