We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411N15E0 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, Normal grade, E (Wide) style, 0 - Clearance preload, steel alloy construction.
MODEL 411N15E0
$116.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
51 Nm (38 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
51 Nm (38 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
44 Nm (32 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
7, 380 N (1, 659 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
65 Nm (48 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
65 Nm (48 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
56 Nm (41 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
9, 300 N (2, 091 lbf)
[A]
28.0 mm
[B2]
9.5 mm
[B]
34.0 mm
[G]
6.0 mm
[J]
24.7 mm
[L1]
26.0 mm
[L3]
40.2 mm
[L]
58.6 mm
[LN]
5.0 mm
[M1]
9.5 mm
[N]
26.0 mm
[S1]
M4
Accuracy Class
Normal
Ball/Roller
Ball
Carriage
E - Narrow High
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Install Manual Link
https://www.thomsonlinear.com/downloads/Profile_Rail_Linear_Guides_Installation_Manual_mnen.pdf
Material
Steel Alloy
Maximum Acceleration
50 m/s (164 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Clearance
Size
15
Static [Mx] Roll Moment
135 Nm (100 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
118 Nm (87 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
118 Nm (87 lbfft)
Static Load Rating
19, 600 N (4, 406 lbf)
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
0.190 kg (0.419 lbs)
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 28.0 mm |
| [B] | 34.0 mm |
| [B2] | 9.5 mm |
| [G] | 6.0 mm |
| [J] | 24.7 mm |
| [L] | 58.6 mm |
| [L1] | 26.0 mm |
| [L3] | 40.2 mm |
| [LN] | 5.0 mm |
| [M1] | 9.5 mm |
| [N] | 26.0 mm |
| [S1] | M4 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 51 N·m (38 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 51 N·m (38 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 7, 380 N (1, 659 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 65 N·m (48 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 65 N·m (48 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 9, 300 N (2, 091 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 135 N·m (100 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19, 600 N (4, 406 lbf) |