411N15E0
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411N15E0 400 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, Normal grade, E (Wide) style, 0 - Clearance preload, steel alloy construction.
MODEL 411N15E0
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
51 Nm (38 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
51 Nm (38 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
44 Nm (32 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
7, 380 N (1, 659 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
65 Nm (48 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
65 Nm (48 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
56 Nm (41 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
9, 300 N (2, 091 lbf)
[A]
28.0 mm
[B2]
9.5 mm
[B]
34.0 mm
[G]
6.0 mm
[J]
24.7 mm
[L1]
26.0 mm
[L3]
40.2 mm
[L]
58.6 mm
[LN]
5.0 mm
[M1]
9.5 mm
[N]
26.0 mm
[S1]
M4
Accuracy Class
Normal
Ball/Roller
Ball
Carriage
E - Narrow High
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Install Manual Link
https://www.thomsonlinear.com/downloads/Profile_Rail_Linear_Guides_Installation_Manual_mnen.pdf
Material
Steel Alloy
Maximum Acceleration
50 m/s (164 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Clearance
Size
15
Static [Mx] Roll Moment
135 Nm (100 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
118 Nm (87 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
118 Nm (87 lbfft)
Static Load Rating
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
0.190 kg (0.419 lbs)
Dimension
[A]28.0 mm
[B]34.0 mm
[B2]9.5 mm
[G]6.0 mm
[J]24.7 mm
[L]58.6 mm
[L1]26.0 mm
[L3]40.2 mm
[LN]5.0 mm
[M1]9.5 mm
[N]26.0 mm