Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411N25A0 Profile Rail, 400 Series Ball Carriage, Size: 25 mm, Normal Grade, A Style, 0 - Clearance Preload, Steel Alloy A Style, 0 - Clearance Preload, Steel Alloy
MODEL 411N25A0
$147.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm |
| [B2] | 23.5 mm |
| [F] | 7.0 mm |
| [G] | 10.0 mm |
| [J] | 30.2 mm |
| [L] | 79.2 mm |
| [L1] | 45.0 mm |
| [L3] | 57.5 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 10.2 mm |
| [N] | 57.0 mm |
| [S1] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 171 N·m (126 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 137 N·m (101 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 137 N·m (101 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 15,952 N (3,586 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 216 N·m (159 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 173 N·m (128 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 173 N·m (128 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 20,100 N (4,519 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41,100 N (9,240 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
Ringfeder 7005-035 35 x 60 ECOLOC 7005 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7005-035 |
$114.46
Each
Free Shipping orders over $100
Flowtrend 115845 7440440 CK VLV 1-1.5 Inch Body Gskt FPM
| Brand | Flowtrend |
| Model | 7440440 |
$27.05
Each
Free shipping
Flowtrend 132885 40BSF-2.5-DSO Flat Bev. Seat Gskt 2-1/2 BUNA
| Brand | Flowtrend |
| Model | 40BSF-2.5-DSO |
$0.98
Each
Free shipping
Ringfeder 7014-260 260 RFN 7014 Locking assembly
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7014-260 |
$4,062.83
Each
Free Shipping orders over $100
Flowtrend 133633 543-V-010620-DSO 1 1/2 in Gasket PTFE
| Brand | Flowtrend |
| Model | 543-V-010620-DSO |
$19.44
Each
Free shipping
SpillTech GRF300S Universal Commander Roll
| Brand | SpillTech |
| Model | GRF300S |
$150.00
Each
Free Shipping orders over $100
Airmaster 94541 LE47 Fixed Intake Louver 54"W X 78"H
| Brand | Airmaster |
| Model | 94541 |
Call for pricing
$678.79
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more