Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 411N25G1 Profile Rail, 400 Series Ball Carriage, Size: 25 mm, Normal Grade, G Style (Extra Wide), 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel Alloy.
MODEL 411N25G1
$142.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
Dimension
| [A] | 33.0 mm |
|---|---|
| [B] | 48.0 mm |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 6.8 mm |
| [J] | 27.2 mm |
| [L] | 54.0 mm |
| [L3] | 32.3 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 7.2 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [S1] | M6 |
Performance
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 88 N·m (65 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 38 N·m (28 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 38 N·m (28 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 8, 174 N (1, 838 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 111 N·m (82 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 49 N·m (36 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 49 N·m (36 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 10, 300 N (2, 316 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 226 N·m (167 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 101 N·m (74 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 101 N·m (74 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 21, 000 N (4, 721 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$443.98
Each
Free Shipping orders over $100
$505.20
Each
Free Shipping orders over $100
$81.58
Each
Free shipping
$98.86
Each
Free shipping
$267.42
Each
Free Shipping orders over $100
$103.33
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear FNYBUTWN08A FluoroNyliner Bushing Bearing, a closed twin pillow block with self-aligning design. Features a precision I.D., corrosion-resistant construction, and integral wipers on both ends. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | FNYBUTWN08A |
$139.16
Each
Free Shipping orders over $100
$98.86
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more