We never sell your data to third parties
Thomson 413H25A0 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, size 25 mm, High Precision grade, A (Standard) style, Clearance preload, steel alloy construction. The caged ball design reduces noise and vibration for smoother operation in factory automation and linear motion applications.
MODEL 413H25A0
$184.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
171 Nm (126 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
137 Nm (101 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
137 Nm (101 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
15, 952 N (3, 586 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
216 Nm (159 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
173 Nm (128 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
173 Nm (128 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
20, 100 N (4, 519 lbf)
[A]
36.0 mm
[B2]
23.5 mm
[B]
70.0 mm
[F]
7.0 mm
[G]
10.0 mm
[J]
30.2 mm
[L1]
45.0 mm
[L3]
57.5 mm
[L]
79.2 mm
[LN]
15.6 mm
[M1]
10.2 mm
[N]
57.0 mm
[S1]
M8
Accuracy Class
High
Ball/Roller
Ball Cage
Carriage
A - Standard
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Install Manual Link
https://www.thomsonlinear.com/downloads/Profile_Rail_Linear_Guides_Installation_Manual_mnen.pdf
Material
Steel Alloy
Maximum Acceleration
50 m/s (164 ft/s)
Maximum Velocity
3 m/s (10 ft/s)
Preload
Clearance
Size
25
Static [Mx] Roll Moment
440 Nm (325 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
352 Nm (260 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
352 Nm (260 lbfft)
Static Load Rating
41, 100 N (9, 240 lbf)
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
0.570 kg (1.257 lbs)
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm |
| [B2] | 23.5 mm |
| [F] | 7.0 mm |
| [G] | 10.0 mm |
| [J] | 30.2 mm |
| [L] | 79.2 mm |
| [L1] | 45.0 mm |
| [L3] | 57.5 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 10.2 mm |
| [N] | 57.0 mm |
| [S1] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 171 N·m (126 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 137 N·m (101 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 137 N·m (101 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 15,952 N (3,586 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 216 N·m (159 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 173 N·m (128 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 173 N·m (128 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 20,100 N (4,519 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 3 m/s (10 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 352 N·m (260 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41,100 N (9,240 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more