Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 413N15C0 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, Size: 15 mm, Normal Grade, C (Narrow) Style, Clearance Preload, Steel Alloy. Designed for smooth and quiet linear motion in factory automation applications.
MODEL 413N15C0
$138.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 24.0 mm |
|---|---|
| [B] | 34.0 mm |
| [B2] | 9.5 mm |
| [G] | 4.8 mm |
| [J] | 20.7 mm |
| [L] | 58.6 mm |
| [L1] | 26.0 mm |
| [L3] | 40.2 mm |
| [LN] | 5.0 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 26.0 mm |
| [S1] | M4 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 51 N·m (38 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 44 N·m (32 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 7,380 N (1,659 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 65 N·m (48 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 56 N·m (41 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 9,300 N (2,091 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 3 m/s (10 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 135 N·m (100 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 118 N·m (87 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 19,600 N (4,406 lbf) |
$52.44
Each
Free shipping
Remke RSSS-512-E Cord Connector SS 1-1/2" NPT cable range .625 - .750 with mesh
| Brand | Remke |
| Model | RSSS-512-E |
$581.65
Each
Free Shipping orders over $100
$748.65
Each
Free Shipping orders over $100
$33.90
Each
Free shipping
$674.32
Each
Free Shipping orders over $100
$57.03
Each
Free shipping
Telemecanique TSXTLYEX
| Brand | Telemecanique |
| Model | TSXTLYEX |
Call for pricing
$72.54
Each
Free shipping