Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson 413N20A1 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, Size: 20 mm, Normal Grade, Standard Style, Approximately 0.03 C Preload, Steel Alloy. The caged ball design reduces noise and vibration while providing smooth motion in factory automation applications.
MODEL 413N20A1
$141.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 30.0 mm |
| [B] | 63.0 mm |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 69.3 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L3] | 48.5 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 7.1 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [S1] | M6 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 106 N·m (78 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 82 N·m (60 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 82 N·m (60 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 11, 349 N (2, 551 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 104 N·m (77 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 104 N·m (77 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 14, 300 N (3, 215 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 3 m/s (10 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 285 N·m (210 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 221 N·m (163 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 221 N·m (163 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 30, 500 N (6, 857 lbf) |
Greenfield 343513 M12X1.75 D6 4FL TAP SET TN
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 343513 |
$72.96
Each
Free shipping