Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 413N20K0 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, Size: 20 mm, Normal Grade, K Style, 0 - Clearance Preload, Steel Alloy. The caged ball design provides smoother and quieter operation compared to standard ball carriages.
MODEL 413N20K0
$245.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
Dimension
| [A] | 28.0 mm |
|---|---|
| [B] | 42.0 mm |
| [B2] | 11.0 mm |
| [G] | 5.5 mm |
| [J] | 23.5 mm |
| [L] | 69.3 mm |
| [L1] | 32.0 mm |
| [L3] | 48.5 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 5.1 mm |
| [N] | 32.0 mm |
| [S1] | M5 |
Performance
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 131 N·m (97 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 102 N·m (75 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 102 N·m (75 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 11,349 N (2,551 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 166 N·m (122 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 129 N·m (95 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 129 N·m (95 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 14,300 N (3,215 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 3 m/s (10 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 285 N·m (210 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 221 N·m (163 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 221 N·m (163 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 30,500 N (6,857 lbf) |
Alternatives
Products from another supplier. Note, it may not be identical in style or function to original item
Brand
Thomson Linear
Model
413N20K0D
$225.23
Each
Free Shipping orders over $100
$922.02
Each
Free Shipping orders over $100
$45.74
Each
Free shipping
Te-Co 21001M Clamp Kit with 25 mm Thick Step Blocks, M10 x 1.5 Stud Size
| Brand | Te-Co |
| Model | 21001M |
$170.48
Each
Free Shipping orders over $100