Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson 413N25B0D 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, size 25 mm, Normal grade, B (Standard Long) style, 0 - Clearance preload. Constructed from steel alloy with hard chrome plating for corrosion resistance and smooth operation.
MODEL 413N25B0D
$272.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Polymer ball-return tube reduces noise and vibration while retaining lubrication
- Standard double lip end and longitudinal seals retain lubrication while protecting the bearing from contamination
- Lubrication channels that direct lubricant to individual ball tracks, maximizing lubricating effectiveness
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Carriages available with two internal configurations: standard ball bearings only (411), or premium ball cage added (413). When compared to the 411 design, the 413 option provides increased travel smoothness, lower noise at high speeds, and individual lubricant reservoirs. Both configurations are designed to run on the same rail (421)
| [A] | 36.0 mm |
|---|---|
| [B] | 70.0 mm |
| [B2] | 23.5 mm |
| [F] | 7.0 mm |
| [G] | 10.0 mm |
| [J] | 30.2 mm |
| [L] | 93.9 mm |
| [L1] | 45.0 mm |
| [L3] | 72.2 mm |
| [LN] | 15.6 mm |
| [M1] | 10.2 mm |
| [N] | 57.0 mm |
| [S1] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 220 N·m (162 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 221 N·m (163 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 221 N·m (163 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 20,555 N (4,621 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 278 N·m (205 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 279 N·m (206 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 279 N·m (206 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 25,900 N (5,823 lbf) |
| Maximum Acceleration | 50 m/s² (164 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 3 m/s (10 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 567 N·m (418 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 568 N·m (419 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 568 N·m (419 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 52,800 N (11,870 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
ABB TA25DU-11 Thermal Overload Relay | 1SAZ211201R1043
| Brand | ABB |
| Model | TA25DU-11 |
Not available
Remke 404F0200K Dual Key Micro-Link Plug Assembly PUR Male 90 deg 4 Pole 20ft 22 AWG
| Brand | Remke |
| Model | 404F0200K |
$78.69
Each
Free shipping
$25.68
Each
Free shipping
Thomson 512U65B1N 500 Series Roller Profile Rail Carriage, size 65 mm, Ultra Precision grade, Standard Long (B) style, approximately 0.03 C preload, steel construction with oil reservoir option. Designed for high-load, high-stiffness linear motion in factory automation applications.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 512U65B1N |
Call for pricing
$547.94
Each
Free Shipping orders over $100
$98.83
Each
Free shipping
$93.65
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more