We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 413N45A0D 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, Size: 45 mm, Normal Grade, A Style, 0 - Clearance Preload, Steel Alloy with hard chrome plating. This carriage is obsolete.
MODEL 413N45A0D
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
1201.2 Nm
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
795.3 Nm
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
795.3 Nm
100 km Dynamic Load Rating
46032 N
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
1513.1 Nm
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
1002.2 Nm
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
1002.2 Nm
50 km Dynamic Load Rating
58000 N
[A] Assembly Height
60 mm
[A] Tolerance
100 m
[B2]
37.5 mm
[B2] Tolerance
+/- 0.1 mm
[B]
120 mm
[F]
10.6 mm
[G]
15.5 mm
[J]
51.1 mm
[L1]
80 mm
[L3]
94 mm
[L] Carriage Length
129 mm
[LN]
16 mm
[M1]
14.4 mm
[N]
100 mm
[Oil H]
M8 x 1.25
[S1]
M12
Ball/Roller
Ball Cage
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Grade
Normal
Material
Steel Alloy with hard chrome plating
Maximum Acceleration
100 m/s
Maximum Velocity
5 m/s
Option (D)
Hard Chrome Plating
Preload
0 - Clearance
Rail Size (nominal)
45 mm
Static [Mx] Roll Moment
2301 Nm
Static [My] Pitch Moment
1525 Nm
Static [Mz] Yaw Moment
1525 Nm
Static Load Rating
108900 N
Style Name
A - Standard Block
Temperature Max
80 C
Weight
2.3 kg
- Obsolete
- Double-faced ball tracks utilize a 45° face-to-face bearing arrangement, resulting in equal load-carrying capacity in all directions
- Obsolete
- Obsolete
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Ball/Roller | Ball Cage |
| Carriage/Rail/Assembly | Carriage |
| Grade | Normal |
| Material | Steel Alloy with hard chrome plating |
| Option (D) | Hard Chrome Plating |
| Preload | 0 - Clearance |
| Rail Size (nominal) | 45 mm |
| Style Name | A - Standard Block |
| Temperature Max | 80 °C |
| Weight | 2.3 kg |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] Assembly Height | 60 mm |
| [A] Tolerance | ±100 μm |
| [B] | 120 mm |
| [B2] | 37.5 mm |
| [B2] Tolerance | +/- 0.1 mm |
| [F] | 10.6 mm |
| [G] | 15.5 mm |
| [J] | 51.1 mm |
| [L] Carriage Length | 129 mm |
| [L1] | 80 mm |
| [L3] | 94 mm |
| [LN] | 16 mm |
| [M1] | 14.4 mm |
| [N] | 100 mm |
| [Oil H] | M8 x 1.25 |
| [S1] | M12 |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1201.2 Nm |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 795.3 Nm |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 795.3 Nm |
| 100 km Dynamic Load Rating | 46032 N |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1513.1 Nm |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1002.2 Nm |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1002.2 Nm |
| 50 km Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² |
| Maximum Velocity | 5 m/s |
| Static [Mx] Roll Moment | 2301 Nm |
| Static [My] Pitch Moment | 1525 Nm |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1525 Nm |
| Static Load Rating | 108900 N |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3LD2113-0TK53 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDM3TWMYW/7PR |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 24134-K30 |