413N45A0D
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 413N45A0D 400 Series Ball Cage Profile Rail Carriage, Size: 45 mm, Normal Grade, A Style, 0 - Clearance Preload, Steel Alloy with hard chrome plating. This carriage is obsolete.
MODEL 413N45A0D
each
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
1201.2 Nm
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
795.3 Nm
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
795.3 Nm
100 km Dynamic Load Rating
46032 N
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
1513.1 Nm
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
1002.2 Nm
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
1002.2 Nm
50 km Dynamic Load Rating
58000 N
[A] Assembly Height
60 mm
[A] Tolerance
100 m
[B2]
37.5 mm
[B2] Tolerance
+/- 0.1 mm
[B]
120 mm
[F]
10.6 mm
[G]
15.5 mm
[J]
51.1 mm
[L1]
80 mm
[L3]
94 mm
[L] Carriage Length
129 mm
[LN]
16 mm
[M1]
14.4 mm
[N]
100 mm
[Oil H]
M8 x 1.25
[S1]
M12
Ball/Roller
Ball Cage
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Grade
Normal
Material
Steel Alloy with hard chrome plating
Maximum Acceleration
100 m/s
Maximum Velocity
5 m/s
Option (D)
Hard Chrome Plating
Preload
0 - Clearance
Rail Size (nominal)
45 mm
Static [Mx] Roll Moment
2301 Nm
Static [My] Pitch Moment
1525 Nm
Static [Mz] Yaw Moment
1525 Nm
Static Load Rating
Style Name
A - Standard Block
Temperature Max
80 C
Weight
2.3 kg
  • Obsolete
  • Obsolete
Specifications
SpecificationsValue
Ball/RollerBall Cage
Carriage/Rail/AssemblyCarriage
GradeNormal
MaterialSteel Alloy with hard chrome plating
Option (D)Hard Chrome Plating
Preload0 - Clearance
Rail Size (nominal)45 mm
Style NameA - Standard Block
Temperature Max80 °C
Weight2.3 kg
Dimensions
DimensionValue
[A] Assembly Height60 mm
[A] Tolerance±100 μm
[B]120 mm
[B2]37.5 mm
[B2] Tolerance+/- 0.1 mm
[F]10.6 mm
[G]15.5 mm
[J]51.1 mm
[L] Carriage Length129 mm
[L1]80 mm
[L3]94 mm
[LN]16 mm
[M1]14.4 mm
[N]100 mm
[Oil H]M8 x 1.25
[S1]M12
Performance
PerformanceValue
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1201.2 Nm
100 km Dynamic [My] Pitch Moment795.3 Nm
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment795.3 Nm
100 km Dynamic Load Rating46032 N
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1513.1 Nm
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1002.2 Nm
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1002.2 Nm
50 km Dynamic Load Rating58000 N
Maximum Acceleration100 m/s²
Maximum Velocity5 m/s
Static [Mx] Roll Moment2301 Nm
Static [My] Pitch Moment1525 Nm
Static [Mz] Yaw Moment1525 Nm
Static Load Rating108900 N
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Recently Viewed
#6140655
Siemens 3LD2113-0TK53
Brand Siemens Controls
Model 3LD2113-0TK53
#6560920
Reviews
Great place to order from.
5.8 inch actuator