511H15A0VZ
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H15A0VZ 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 15 mm, High Precision grade, Standard (A) style, Clearance preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Includes additional Viton wiper and metal scraper options for enhanced contamination protection.
MODEL 511H15A0VZ
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • Multiple carriage styles and sizes available
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]24.0 mm
[B]47.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]16.0 mm
[F]4.4 mm
[F3]7.5 mm
[G]7.0 mm
[G1]4.5 mm
[J]20.2 mm
[L]81.6 mm
[L1]30.0 mm
[L2]26.0 mm
[L3]39.6 mm
[M1]4.0 mm
[N]38.0 mm
[O]7.0 mm
[P]7.0 mm
[S1]M4
[S2]M5
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment83 N·m (61 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment67 N·m (49 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment67 N·m (49 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating9,000 N (2,023 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment105 N·m (77 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment84 N·m (62 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment84 N·m (62 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating11,339 N (2,549 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment181 N·m (133 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment146 N·m (108 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment146 N·m (108 lbf·ft)
Static Load Rating19,600 N (4,406 lbf)
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Recently Viewed
Free shipping
#6087988
2A5.2 6000922 Jobber Drill DIN 338 5.20 mm
Brand Precision Twist Drill
Model 6000922
Free shipping
#6141503
Siemens 3RT2015-1AF02
Brand Siemens Controls
Model 3RT2015-1AF02
Reviews
President
Electric motor
5.8 inch actuator