Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511H20A0ZG1 is a 500 Series Ball Profile Rail Carriage with 20 mm rail size, High Precision grade, Standard (A) style, and Clearance preload. Constructed from steel with a metal scraper option and greased with Mobilux EP2, it is designed for factory automation and linear motion applications requiring reliable recirculating ball guidance.
MODEL 511H20A0ZG1
$228.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 30.0 mm |
|---|---|
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 82.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 49.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 171 N·m (126 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 14,400 N (3,237 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 215 N·m (159 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 18,143 N (4,079 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 373 N·m (275 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 292 N·m (215 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 292 N·m (215 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 31,400 N (7,059 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$215.73
Each
Free Shipping orders over $100
Orbit OS21 1-G STAINLESS COVER - 2 PH/CABLE 0.625
| Brand | Orbit Industries |
| Model | OS21 |
$5.24
Each
Free shipping
1 1/8"-7 x 9" Hex Head Cap Screw, Coarse, Partial Thread, Grade 8 Alloy Steel, Plain Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451012 |
$26.78
Each
Free shipping
$441.19
Each
Free Shipping orders over $100
$227.16
Each
Free Shipping orders over $100
$142.59
Each
Free Shipping orders over $100
LSIS 02145065UL UTS1200P AI2 1200A 3P L UL
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145065UL |
$29,782.88
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 511U45A2LZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, Ultra Precision grade, A (Standard) style, approximately 0.08 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel. Includes Long Life Lube Block, Metal Scraper option, and is greased with Mobilux EP2.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511U45A2LZG1 |
$1,005.52
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more