Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511H20A1D 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, High Precision grade, Standard (A) style, approximately 0.03 C preload, steel construction. Designed for factory automation and linear motion applications requiring accurate positioning and smooth travel.
MODEL 511H20A1D
$287.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 30.0 mm |
|---|---|
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 71.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 49.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 171 N·m (126 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 134 N·m (99 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 14,400 N (3,237 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 215 N·m (159 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 169 N·m (125 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 18,143 N (4,079 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 373 N·m (275 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 292 N·m (215 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 292 N·m (215 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 31,400 N (7,059 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
Boston Gear 30226814 POR06FBHM50 is a Centric overload clutch, size 6, with fixed bore and hub-pulley configuration. The POR06FBHM50 model features a P50 bore size. This torque-limiting clutch protects downstream equipment from overloads in power transmission applications.
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30226814 |
$11,910.20
Each
Free Shipping orders over $100
$1,322.23
Each
Free Shipping orders over $100
NAE V1-100D4-W40416A vertical hollow shaft motor, 100 HP, 1800 RPM, NEMA 404TP frame, WP1 (Weather Protected Type I) enclosure, 230/460V, 3-phase, 60 Hz, NEMA Design B, 1.15 service factor, Premium Efficiency, inverter rated, cast iron construction, includes 1.500 coupling.
| Brand | NAE |
| Model | V1-100D4-W40416A |
$9,446.03
Each
Free Shipping orders over $100
$18,510.89
Each
Free Shipping orders over $100
$137.08
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more