We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H20B0G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 20 mm, High Precision grade, Standard Long (B) style, Clearance preload, steel construction, greased with Krytox GPL227.
MODEL 511H20B0G2
$240.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 30.0 mm |
|---|---|
| [B] | 63.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 21.5 mm |
| [F] | 5.4 mm |
| [F3] | 9.5 mm |
| [G] | 8.0 mm |
| [G1] | 6.5 mm |
| [J] | 25.5 mm |
| [L] | 87.5 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L2] | 35.0 mm |
| [L3] | 65.5 mm |
| [M1] | 5.2 mm |
| [N] | 53.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 8.0 mm |
| [S1] | M5 |
| [S2] | M6 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 206 N·m (152 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 208 N·m (153 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 17,400 N (3,912 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 260 N·m (192 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 262 N·m (193 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 21,923 N (4,928 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 490 N·m (361 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 495 N·m (365 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 41,100 N (9,240 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cle-Force |
| Model | C69126 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89062 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more