511H25D1LZG2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H25D1LZG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 25 mm, High Precision grade, D (Narrow Long) style, approximately 0.03 C preload. Steel construction with Long Life Lube Block, Metal Scraper, and Krytox GPL227 grease.
MODEL 511H25D1LZG2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment
349 Nm (257 lbfft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment
365 Nm (269 lbfft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
365 Nm (269 lbfft)
100 km Dynamic Load Rating
25, 500 N (5, 733 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment
440 Nm (325 lbfft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment
460 Nm (339 lbfft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment
460 Nm (339 lbfft)
50 km Dynamic Load Rating
32, 128 N (7, 223 lbf)
[A]
36.0 mm
[B2]
12.5 mm
[B]
48.0 mm (+0.00 / -0.40)
[G]
9.0 mm
[J]
30.5 mm
[L1]
50.0 mm
[L3]
78.5 mm
[L]
153.5 mm
[M1]
5.5 mm
[N]
35.0 mm
[O]
7.5 mm
[S2]
M6
Accuracy Class
High
Ball/Roller
Ball
Carriage
D - Narrow Long
Carriage/Rail/Assembly
Carriage
Material
Steel Alloy
Maximum Acceleration
100 m/s (328 ft/s)
Maximum Velocity
5 m/s (16 ft/s)
Preload
Approximately 0.03 C
Size
25
Static [Mx] Roll Moment
825 Nm (608 lbfft)
Static [My] Pitch Moment
863 Nm (637 lbfft)
Static [Mz] Yaw Moment
863 Nm (637 lbfft)
Static Load Rating
Temperature Max
80 C (176 F)
Temperature Min
-40 C (-40 F)
Weight
1.088 kg (2.399 lbs)
Dimension
[A]36.0 mm
[B]48.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]12.5 mm
[G]9.0 mm
[J]30.5 mm
[L]153.5 mm
[L1]50.0 mm
[L3]78.5 mm
[M1]5.5 mm
[N]35.0 mm
[O]7.5 mm