Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511H25D2ZC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 25 mm, High Precision Grade, D (Narrow Long) Style, 2 - Approximately 0.08 C Preload, Steel, Metal Scraper Option, Bellows Clips Option.
MODEL 511H25D2ZC
$346.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 36.0 mm |
| [B] | 48.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 12.5 mm |
| [G] | 9.0 mm |
| [J] | 30.5 mm |
| [L] | 114.5 mm |
| [L1] | 50.0 mm |
| [L3] | 78.5 mm |
| [M1] | 5.5 mm |
| [N] | 35.0 mm |
| [O] | 7.5 mm |
| [S2] | M6 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 349 N·m (257 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 365 N·m (269 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 25, 500 N (5, 733 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 440 N·m (325 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 460 N·m (339 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 32, 128 N (7, 223 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 825 N·m (608 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 863 N·m (637 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 60, 300 N (13, 556 lbf) |
$14,594.79
Each
Free Shipping orders over $100
$240.66
Each
Free Shipping orders over $100
1 3/8"-6 x 4 1/2" Square Head Cup Point Set Screw, Coarse, Case Hardened Steel, Plain Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-411695 |
$34.04
Per Bx
Free shipping
$4.21
Each
Free shipping
$126.24
Each
Free Shipping orders over $100
$8,949.36
Each
Free Shipping orders over $100
$162.79
Each
Free Shipping orders over $100
2ACO1.4 5999643 Jobber Drill DIN 338 1.40 mm
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999643 |
$2.87
Each
Free shipping