Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511H30A2ES4 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, High Precision grade, Standard (A) style, approximately 0.08 C preload, steel construction, with ES4 - 3/8" dowel hole slip fit option.
MODEL 511H30A2ES4
$318.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 42.0 mm |
|---|---|
| [B] | 90.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 31.0 mm |
| [F] | 8.5 mm |
| [F3] | 15.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [G1] | 10.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 97.4 mm |
| [L1] | 52.0 mm |
| [L2] | 44.0 mm |
| [L3] | 69.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 72.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 12.0 mm |
| [S1] | M8 |
| [S2] | M10 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 497 N·m (367 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 29,200 N (6,564 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 626 N·m (462 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 36,790 N (8,271 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1,084 N·m (800 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 63,700 N (14,320 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
BALAX 11765-00T 8-32 BH5 INLINE Thredfloer TIN
| Brand | Balax |
| Model | 11765-00T |
$36.06
Each
Free shipping
Marathon U536B Globetrotter series 200 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 444TS frame and Drip Proof enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Designed for continuous duty in high-speed, high-power industrial applications.
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 444TSTDCD4011 |
$23,073.86
Each
Free Shipping orders over $100
$528.04
Each
Free Shipping orders over $100
WIEGMANN NP3624SS PANELSS30433 X 21
| Brand | Wiegmann |
| Model | NP3624SS |
$631.18
Each
$17.89
Each
Free shipping
Isostatic EF040608 Oilube SAE841 powdered metal bronze flanged bearing, self-lubricating and maintenance-free. 1/4" I.D. x 3/8" O.D. x 1/2" length. Oil-impregnated for continuous lubrication in light-duty applications such as small motors, instruments, and office equipment.
| Brand | Isostatic |
| Model | EF040608 |
$0.43
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
$9.17
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more