511H30B1ZG1
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H30B1ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 30 mm, High Precision Grade, Standard Long (B) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, Metal Scraper Option, G1 - Greased with Mobilux EP2.
MODEL 511H30B1ZG1
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]42.0 mm
[B]90.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]31.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]10.0 mm
[J]35.9 mm
[L]130.4 mm
[L1]52.0 mm
[L2]44.0 mm
[L3]91.4 mm
[M1]7.0 mm
[N]72.0 mm
[O]8.0 mm
[P]12.0 mm
[S1]M8
[S2]M10
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment599 N·m (442 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment589 N·m (434 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment589 N·m (434 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating35, 300 N (7, 936 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment755 N·m (557 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment742 N·m (547 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment742 N·m (547 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating44, 475 N (9, 998 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment1, 414 N·m (1, 043 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft)
Static Load Rating83, 300 N (18, 727 lbf)
SKU: 6042118
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Reviews
Great pricing. Thanks.
5.8 inch actuator