511H30B2NZC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H30B2NZC 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 30 mm, High Precision Grade, Standard Long Style, 2 - Approximately 0.08 C Preload, Steel, Oil Reservoir, Metal Scraper, Bellows Clips Option.
MODEL 511H30B2NZC
Dimension
[A]42.0 mm
[B]90.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]31.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]10.0 mm
[J]35.9 mm
[L]158.4 mm
[L1]52.0 mm
[L2]44.0 mm
[L3]91.4 mm
[M1]7.0 mm
[N]72.0 mm
[O]8.0 mm
[P]12.0 mm
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment599 N·m (442 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment589 N·m (434 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment589 N·m (434 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating35, 300 N (7, 936 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment755 N·m (557 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment742 N·m (547 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment742 N·m (547 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating44, 475 N (9, 998 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment1, 414 N·m (1, 043 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment1, 390 N·m (1, 025 lbf·ft)
Static Load Rating83, 300 N (18, 727 lbf)
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Recently Viewed
#6139812
Telemecanique ZB2BK133
Brand Telemecanique
Model ZB2BK133
Call for pricing
#1405260
Free shipping
Telemecanique TM2AMM6HT
Brand Telemecanique
Model TM2AMM6HT
Call for pricing
Free shipping
BREWER SS-3 FASTENER KIT FOR SS
Brand Brewer
Model SS-3
Reviews
President
5.8 inch actuator