Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H30C0ES2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 30 mm, High Precision grade, C (Narrow) style, 0 - Clearance preload, steel construction. Includes ES2 - 10 mm dowel hole slip fit option for precise alignment in factory automation applications.
MODEL 511H30C0ES2
$318.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 42.0 mm |
|---|---|
| [B] | 60.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 16.0 mm |
| [G] | 11.0 mm |
| [J] | 35.9 mm |
| [L] | 97.4 mm |
| [L1] | 40.0 mm |
| [L3] | 69.4 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 40.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [S2] | M8 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 497 N·m (367 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 380 N·m (280 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 29,200 N (6,564 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 626 N·m (462 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 479 N·m (353 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 36,790 N (8,271 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1,084 N·m (800 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 829 N·m (611 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 63,700 N (14,320 lbf) |
Call for pricing
$41.22
Each
Free shipping
$96.56
Each
Free shipping
Cle-Force C69479 1-8NC 1698 CBN BOT HAND TAP
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69479 |
$12.49
Each
Free shipping
Fibox AR10106CHTSSTF JIC10 x 10 x 6 hinged clear cover twist SS latch padlockable flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | AR10106CHTSSTF |
$135.88
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 313511 5/8-18 UNF 3FL H11 SPPT PLUG HSS BRT
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313511 |
$33.51
Each
Free shipping
Fibox AR865CHSCF JIC 8 x 6 x 5 hinged opaque screw cover flange mount
| Brand | Fibox |
| Model | AR865CHSCF |
$83.31
Each
Free shipping
Schunk 430267 KONTEC GNRS 160
| Brand | Schunk |
| Model | 430267 |
$376.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews