Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H35B2CG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, High Precision grade, Standard Long style, approximately 0.08 C preload. Constructed of steel with bellows clips option and greased with Krytox GPL227.
MODEL 511H35B2CG2
$385.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 48.0 mm |
|---|---|
| [B] | 100.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 33.0 mm |
| [F] | 8.5 mm |
| [F3] | 15.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [G1] | 12.0 mm |
| [J] | 41.0 mm |
| [L] | 137.1 mm |
| [L1] | 62.0 mm |
| [L2] | 52.0 mm |
| [L3] | 105.1 mm |
| [M1] | 7.0 mm |
| [N] | 82.0 mm |
| [O] | 8.0 mm |
| [P] | 14.0 mm |
| [S1] | M8 |
| [S2] | M10 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 867 N·m (639 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 891 N·m (657 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 891 N·m (657 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 46,700 N (10,499 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1,092 N·m (805 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1,123 N·m (828 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1,123 N·m (828 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 58,838 N (13,227 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 2,048 N·m (1,511 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2,104 N·m (1,552 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2,104 N·m (1,552 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 110,300 N (24,796 lbf) |
IRWIN 1838540 TX TR T30 IMPACT BIT T30 X 1" BULK
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 1838540 |
$62.88
Each
Free shipping
RAB VANLED75NFFRW/PCS2 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 75W and 9,754 lumens at 137.5 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens. The die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes a 277V swivel photocell. DLC listed for canopy lighting, with a 100,000-hour L70 lifespan and 5-year warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | VANLED75NFFRW/PCS2 |
$528.04
Each
Free Shipping orders over $100
$364.86
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Force C68451 #51 1603 COB 135DEG HD JOBBER-STRAW
| Brand | Cle-Force |
| Model | C68451 |
$1.23
Each
Free shipping
Greenfield 356688 #10-24NC SPGP H2 2FL GP PLUG SPIRAL POINT TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 356688 |
$9.31
Each
Free shipping