511H35B2ES4
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H35B2ES4 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, High Precision grade, Standard Long style, approximately 0.08 C preload, steel construction, with ES4 - 3/8" dowel hole slip fit.
MODEL 511H35B2ES4
  • Multiple carriage styles and sizes available
Dimension
[A]48.0 mm
[B]100.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]33.0 mm
[F]8.5 mm
[F3]15.0 mm
[G]12.0 mm
[G1]12.0 mm
[J]41.0 mm
[L]137.1 mm
[L1]62.0 mm
[L2]52.0 mm
[L3]105.1 mm
[M1]7.0 mm
[N]82.0 mm
[O]8.0 mm
[P]14.0 mm
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment867 N·m (639 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment891 N·m (657 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment891 N·m (657 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating46,700 N (10,499 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1,092 N·m (805 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1,123 N·m (828 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1,123 N·m (828 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating58,838 N (13,227 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment2,048 N·m (1,511 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment2,104 N·m (1,552 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment2,104 N·m (1,552 lbf·ft)
Static Load Rating110,300 N (24,796 lbf)
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Reviews
Great place to order from.
5.8 inch actuator