Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H35E2D 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 35 mm, High Precision grade, Wide (E) style, approximately 0.08 C preload, steel construction. Designed for factory automation and linear motion applications requiring high load capacity and smooth operation.
MODEL 511H35E2D
$368.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 55.0 mm |
| [B] | 70.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 18.0 mm |
| [G] | 12.0 mm |
| [J] | 48.0 mm |
| [L] | 111.6 mm |
| [L1] | 50.0 mm |
| [L3] | 79.6 mm |
| [M1] | 14.0 mm |
| [N] | 50.0 mm |
| [O] | 15.0 mm |
| [S2] | M8 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 718 N·m (530 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 574 N·m (423 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 574 N·m (423 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 38, 700 N (8, 700 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 905 N·m (667 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 723 N·m (533 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 723 N·m (533 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 48, 759 N (10, 961 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 1, 566 N·m (1, 155 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 1, 252 N·m (923 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 1, 252 N·m (923 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 84, 400 N (18, 974 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Vikan 77142 Squeegee Ultra Hygiene Dbl Blade 24" PP/RB GN
| Brand | Vikan |
| Model | 77142 |
$39.68
Each
Free shipping
$220.84
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 305404 5/16-18NC HTGP H3 4FL GP PLUG HAND TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 305404 |
$8.58
Each
Free shipping
$112.86
Each
Free Shipping orders over $100
Greenfield 280454 5/16-18 NC HS G H3 3FL PLG SPPT CNCHD TIN TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 280454 |
$15.91
Each
Free shipping
Telemecanique 7N
| Brand | Telemecanique |
| Model | 7N |
Call for pricing
96903137 MROSupply.com
| Brand | |
| Model | 96903137 |
Call for pricing
Greenfield 357963 3/4-10NC SPGP H3 3F GP PLUG SPIRAL POINT TAP-TIN
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 357963 |
$65.32
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more