Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H45A0G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, High Precision grade, A Standard style, Clearance preload, steel construction, greased with Krytox GPL227.
MODEL 511H45A0G2
$422.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 60.0 mm |
|---|---|
| [B] | 120.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 37.5 mm |
| [F] | 10.5 mm |
| [F3] | 18.0 mm |
| [G] | 15.0 mm |
| [G1] | 15.0 mm |
| [J] | 50.8 mm |
| [L] | 137.1 mm |
| [L1] | 80.0 mm |
| [L2] | 60.0 mm |
| [L3] | 99.1 mm |
| [M1] | 8.0 mm |
| [N] | 100.0 mm |
| [O] | 10.0 mm |
| [P] | 17.5 mm |
| [S1] | M10 |
| [S2] | M12 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 466 N·m (1, 081 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 61, 900 N (13, 916 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 847 N·m (1, 362 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 77, 989 N (17, 533 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 3, 193 N·m (2, 355 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 134, 800 N (30, 304 lbf) |
Greenfield 366130 M4X0.7 SFGP D4 3FL PLUG FAST SPIRAL FLUTE TAP
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 366130 |
$15.11
Each
Free shipping
Whitney Tool 89042 Handi-Burr Blade Type Deburring Tool, Style HB, 23/64" Hole Size
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89042 |
$96.95
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
RAB A22-5T100B LED A22 lamp with field-selectable wattage (100/80/60W) and CCT (3000K/4000K/5000K). Type V distribution for uniform area lighting. Includes 7-pin NEMA receptacle for control modules. Black finish. Suitable for pole mount applications. 100,000-hour LED lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | A22-5T100B |
$252.70
Each
Free Shipping orders over $100
$468.24
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 511U35A1ES3 500 Series Ball Profile Rail Carriage, Size: 35 mm, Ultra Precision Grade, Standard (A) Style, 1 - Approximately 0.03 C Preload, Steel, ES3 - 1/4" Dowel Hole - Slip Fit. Suitable for high-precision linear motion applications requiring accurate positioning and smooth travel.
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 511U35A1ES3 |
$607.11
Each
Free Shipping orders over $100
$493.92
Each
Free Shipping orders over $100
$445.61
Each
Free Shipping orders over $100