511H45A0G2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H45A0G2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, High Precision grade, A Standard style, Clearance preload, steel construction, greased with Krytox GPL227.
MODEL 511H45A0G2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
  • Straight rails through advanced grinding technologies
  • Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
  • Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
  • On site field modifiable modular seals
  • Rail and carriage options from stock for short delivery
  • Customization with expanded accessory offering
  • Replaces Thomson AccuGlide
Dimension
[A]60.0 mm
[B]120.0 mm (+0.00 / -0.40)
[B2]37.5 mm
[F]10.5 mm
[F3]18.0 mm
[G]15.0 mm
[G1]15.0 mm
[J]50.8 mm
[L]137.1 mm
[L1]80.0 mm
[L2]60.0 mm
[L3]99.1 mm
[M1]8.0 mm
[N]100.0 mm
[O]10.0 mm
[P]17.5 mm
[S1]M10
[S2]M12
Performance
100 km Dynamic [Mx] Roll Moment1, 466 N·m (1, 081 lbf·ft)
100 km Dynamic [My] Pitch Moment1, 147 N·m (846 lbf·ft)
100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1, 147 N·m (846 lbf·ft)
100 km Dynamic Load Rating61, 900 N (13, 916 lbf)
50 km Dynamic [Mx] Roll Moment1, 847 N·m (1, 362 lbf·ft)
50 km Dynamic [My] Pitch Moment1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft)
50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft)
50 km Dynamic Load Rating77, 989 N (17, 533 lbf)
Maximum Acceleration100 m/s² (328 ft/s²)
Maximum Velocity5 m/s (16 ft/s)
Static [Mx] Roll Moment3, 193 N·m (2, 355 lbf·ft)
Static [My] Pitch Moment2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft)
Static [Mz] Yaw Moment2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft)
Static Load Rating134, 800 N (30, 304 lbf)
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Recently Viewed
#6108786
Free shipping
Free shipping
Reviews
President
Great place to order from.
5.8 inch actuator