Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear 511H45A1CG2 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, High Precision grade, Standard (A) style, approximately 0.03 C preload. Constructed of through-hardened bearing-grade steel with bellows clips option and greased with Krytox GPL227.
MODEL 511H45A1CG2
$472.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 60.0 mm |
| [B] | 120.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 37.5 mm |
| [F] | 10.5 mm |
| [F3] | 18.0 mm |
| [G] | 15.0 mm |
| [G1] | 15.0 mm |
| [J] | 50.8 mm |
| [L] | 137.1 mm |
| [L1] | 80.0 mm |
| [L2] | 60.0 mm |
| [L3] | 99.1 mm |
| [M1] | 8.0 mm |
| [N] | 100.0 mm |
| [O] | 10.0 mm |
| [P] | 17.5 mm |
| [S1] | M10 |
| [S2] | M12 |
| Performance | |
|---|---|
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 466 N·m (1, 081 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 61, 900 N (13, 916 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1, 847 N·m (1, 362 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1, 445 N·m (1, 066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 77, 989 N (17, 533 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 3, 193 N·m (2, 355 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2, 498 N·m (1, 842 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 134, 800 N (30, 304 lbf) |
Simplex SE12 Trench Brace-Screw End
| Brand | Simplex |
| Model | SE12 |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
WIEGMANN WRD903636FS4 N4 SING DR FS REMOVE HNG 90X36X36 CS-GRY
| Brand | Wiegmann |
| Model | WRD903636FS4 |
$6,129.38
Each
JWWINCO 51.2-ND-43-M4-SW RETAINING MAGNET W/THREADED BUSHING RUBBER JACKET
| Brand | JW Winco |
| Model | 51.2-ND-43-M4-SW |
$17.60
Each
Free shipping
RAB ALEDM3TSFW/7PR is an LED area light from the ALEDM series, delivering 78-90-150W field-adjustable power with Type III distribution. It features a slipfitter mount and a 7-pin NEMA receptacle for control modules. The fixture operates at 5000K cool white and is finished in white. It is UL listed for wet locations and backed by RAB's 5-year warranty.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ALEDM3TSFW/7PR |
$996.28
Each
Free Shipping orders over $100