Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 511H45A1ZG1 500 Series Ball Profile Rail Carriage, size 45 mm, High Precision grade, Standard (A) style, approximately 0.03 C preload. Steel construction with metal scraper option and greased with Mobilux EP2.
MODEL 511H45A1ZG1
$454.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Straight rails through advanced grinding technologies
- Simple installation and greater accuracy with joint-free rails up to 6 meters
- Smooth, quiet movement through patented insert molded recirculation paths and optimized geometries
- Extended lubrication life as a result of grease pockets built into the recirculation path
- Multiple carriage styles and sizes available
- On site field modifiable modular seals
- Rail and carriage options from stock for short delivery
- Customization with expanded accessory offering
- Replaces Thomson AccuGlide
| [A] | 60.0 mm |
|---|---|
| [B] | 120.0 mm (+0.00 / -0.40) |
| [B2] | 37.5 mm |
| [F] | 10.5 mm |
| [F3] | 18.0 mm |
| [G] | 15.0 mm |
| [G1] | 15.0 mm |
| [J] | 50.8 mm |
| [L] | 148.1 mm |
| [L1] | 80.0 mm |
| [L2] | 60.0 mm |
| [L3] | 99.1 mm |
| [M1] | 8.0 mm |
| [N] | 100.0 mm |
| [O] | 10.0 mm |
| [P] | 17.5 mm |
| [S1] | M10 |
| [S2] | M12 |
| 100 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1,466 N·m (1,081 lbf·ft) |
|---|---|
| 100 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1,147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1,147 N·m (846 lbf·ft) |
| 100 km Dynamic Load Rating | 61,900 N (13,916 lbf) |
| 50 km Dynamic [Mx] Roll Moment | 1,847 N·m (1,362 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [My] Pitch Moment | 1,445 N·m (1,066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic [Mz] Yaw Moment | 1,445 N·m (1,066 lbf·ft) |
| 50 km Dynamic Load Rating | 77,989 N (17,533 lbf) |
| Maximum Acceleration | 100 m/s² (328 ft/s²) |
| Maximum Velocity | 5 m/s (16 ft/s) |
| Static [Mx] Roll Moment | 3,193 N·m (2,355 lbf·ft) |
| Static [My] Pitch Moment | 2,498 N·m (1,842 lbf·ft) |
| Static [Mz] Yaw Moment | 2,498 N·m (1,842 lbf·ft) |
| Static Load Rating | 134,800 N (30,304 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Berkeley BVMX3-21-700 BVMX3-21 Pump End ONLY Vertical Multi-Stage Pump
| Brand | Berkeley |
| Model | BVMX3-21-700 |
$4,344.12
Each
Free Shipping orders over $100
$687.60
Each
Free Shipping orders over $100
Bevel Tools 11227 Abrasives Zirconium Flap Disc- Flat - Type 27 - Hub Size 4-1/2"X5/8-11 - Grit 40
| Brand | Bevel Tools |
| Model | 11227 |
$5.76
Each
Free shipping
$408.21
Each
Free Shipping orders over $100
Dormer P1014.9 7806116 Rotary Burr - Countersink 150° for bolt removing
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7806116 |
$16.72
Each
Free shipping
$105.49
Each
Free Shipping orders over $100
Telemecanique ZB2BV6-24V
| Brand | Telemecanique |
| Model | ZB2BV6-24V |
Call for pricing
Cutler Hammer HT8HFRV3 INDICATING LIGHT 24V FV INCAND RED
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | HT8HFRV3 |
Call for pricing
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more